A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 12-14, 2008

Waynesville NC, Fall Classic Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 226
Total number of players winning masterpoints - 236
Total number of masterpoints won - 752.06
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Click here for Masterpoint Winners List


Fri AM Open Strat Pairs - 27.0 Tables / Based on 48 Tables

MPs A B C Names Score
9.67
1
1

Polly Bridges, Balsam NC; Nancy Lee Hoffmann, US 65.87%
7.25
2


Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC 64.91%
5.44
3
2

Dana Brown - Nelson Brown, Jr, Houston TX 61.23%
4.08
4
3

Bill Geary - Daisy Vandenburgh, New Orleans LA 61.06%
3.06
5
4
1
Lamar Sharp, Leesburg FL; Larry Noyes, Topton NC 60.61%
2.29
6
5

Kathryn Swaringen - Bill Gainer, Asheville NC 60.58%
1.34
6

Dave Hutson - Annabelle Hutson, Asheville NC 58.30%
1.77

2
Linda Mahin - Doug Mahin, Asheville NC 56.47%
1.33

3
Malcolm Richards, Leicester NC; Josephine Bolinger, Asheville NC 54.49%
1.00

4
Roberta Mulveney - William Mulveney, Burlington ON 54.41%
0.75

5
Mary Elder, Landrum SC; Al Howard, Lake Lure NC 52.68%
0.82

6
Barbara Lilenfeld - Nicki Benatan, Asheville NC 48.56%

Fri AM 50/100/300 Pairs - 21.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.13
1
1

Wanda McCord - Evins McCord Jr, Taylors SC 64.58%
2.35
2


Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA 61.01%
1.76
3


Jack Andrews - David West, Hendersonville NC 60.71%
1.47
4
2
1
Dixie Thompson, Waynesville NC; Patricia Sulecki, Maggie Valley NC 59.23%
1.10
5
3
2
Rosemary Plane, Cashiers NC; Donald Plane, Deland FL 58.93%
0.74
6


Dan LaFar, Gastonia NC; Albert Myers, Linville NC 58.33%
0.83
4
3
Barbara Shell - Phyllis Burnette, Greenville SC 57.74%
1.06
5
4
Susan Weinerman - Shirley Rardin, Asheville NC 57.14%
0.74
6
5
Sarah Earley, Spruce Pine NC; Vivian Reedy, Burnsville NC 56.25%

Fri Aft Open Strat Pairs - 21.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC 70.54%
5.37
2/3


William Fritsch Jr - John Mahoney, Kingsport TN 65.48%
5.37
2/3


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Richard Brown, Easley SC 65.48%
3.45
4


Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC 61.61%
3.37
5
1
1
Mary Elder, Landrum SC; Al Howard, Lake Lure NC 61.01%
1.94
6


Judith Smith, Arden NC; Geneva Craig Shurts, Asheville NC 60.12%
2.53
2

Dana Brown - Nelson Brown, Jr, Houston TX 59.82%
1.90
3

Michael Koral - Barbara Seeman, Hendersonville NC 59.23%
1.59
4
2
Susan Feiler - Ellen Norden, Boynton Beach FL 58.93%
1.07
5

Donald Cobb, Etowah NC; James Crouse, Hendersonville NC 54.76%
1.19
6
3
Ed McHugh - Phil Reece, Waynesville NC 54.46%
0.89

4
Pamela Whitman, Abingdon VA; Gail Dalton, Bristol VA 53.27%
0.82

5
Murray Selman - Arlene Selman, Bradenton FL 52.68%

Fri Aft 50/100/300 Pairs - 17.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.83
1
1

Wanda McCord - Evins McCord Jr, Taylors SC 65.18%
2.12
2


Lynn Smith, Cashiers NC; Ruth Neijna, Highlands NC 61.33%
1.59
3


Margo Banks - Duane Banks, Waynesville NC 60.99%
1.19
4


Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas, Sarasota FL 59.82%
0.90
5


Patricia Bollinger - Betty Outerbridge, Highlands NC 58.63%
0.96
6


Pamela Ford, Lecanto FL; Laura Bennett, Boaz AL 57.74%
1.34
2

Patricia Hines, Charlotte NC; Martha Hearn, Rock Hill SC 55.92%
1.13
3
1
Maryanne Kuhn - Roy Kuhn, Lake Lure NC 55.67%
0.76
4

Ralph Bornheim - Puddin Bornheim, Roswell GA 53.45%
0.64
5

Robert Irvan - Nancy Irvan, Eatonton GA 53.27%
0.45
6

Mitzi Travis, Treasure Isl FL; Jane Webb, Birmingham AL 52.68%
0.85

2
Phyllis Jones - Kris Carter, Largo FL 50.33%
0.64

3
Jo Colina, Jupiter FL; Candace Dickinson, Leicester NC 50.30%
0.48

4
Vivian Reedy, Burnsville NC; Sarah Earley, Spruce Pine NC 49.40%

Saturday Top of page

Sat AM 50/100/300 Pairs - 20.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1


Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA 63.10%
2.27
2
1

Keturah Paulk - Betty Fugate, Highlands NC 62.20%
1.70
3


Cathleen Bartinikas - Thomas Bartinikas, Sarasota FL 61.35%
1.47
4
2
1
Debbie Katz - Daniel Katz, Tiger GA 60.42%
0.84
5/6


Margaret Kort, Asheville NC; Jackie Carroll, Mills River NC 57.44%
1.10
5/6
3

Linda Strang - Ed Euler, Asheville NC 57.44%
0.96
4
2
John Tremblay - Nikki Marmo, Asheville NC 57.14%
0.72
5
3
Patricia Sulecki, Maggie Valley NC; Dixie Thompson, Waynesville NC 55.95%
0.54
6
4
Marshall Hall - Carol Hall, Waynesville NC 55.06%
0.41

5
Donald Plane, Deland FL; Rosemary Plane, Cashiers NC 51.49%

Sat AM Open Strat Pairs - 20.0 Tables / Based on 40 Tables

MPs A B C Names Score
8.33
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 81.25%
6.25
2


Barbara Johnson, Brevard NC; George Dysart, Hendersonville NC 66.37%
4.69
3


Judith Smith, Arden NC; Geneva Craig Shurts, Asheville NC 63.99%
3.51
4


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 62.20%
2.64
5


Peter Ashy, Greenville SC; Karl Kachadoorian, Tryon NC 59.52%
1.73
6/7


Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC 59.23%
3.37
6/7
1
1
Roberta Mulveney - William Mulveney, Burlington ON 59.23%
2.22
2/3
2/3
Pat Buchanan - Kathleen DeWoody, Highlands NC 53.87%
2.22
2/3
2/3
Ellen Norden - Susan Feiler, Boynton Beach FL 53.87%
1.42
4

Cree Dawson - James Crouse, Hendersonville NC 52.98%
1.07
5
4
Pamela Whitman, Abingdon VA; Gail Dalton, Bristol VA 51.19%
0.70
6/7

Patricia Chambliss, New Smyrna FL; Joan Snow, Franklin NC 50.60%
0.70
6/7

Roger Newberry, Hendersonville NC; John Memory, Hendersonvl NC 50.60%
0.63

5
Sylvia Barsotti, Hendersonville NC; Don Griffin, Clayton GA 49.11%

Sat Aft Open Strat Pairs - 19.0 Tables / Based on 35 Tables

MPs A B C Names Score
7.50
1


Warren Roberts III, Flat Rock NC; Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC 65.05%
5.63
2


Melissa Gumbert - James Gumbert, Flat Rock NC 60.62%
4.22
3


Susanne McLaughlin - Mark McLaughlin, Charleston SC 59.03%
3.16
4
1

Cree Dawson - James Crouse, Hendersonville NC 57.64%
2.37
5


Ronald Cadora - Deborah Cadora, Gainesville GA 56.48%
1.78
6


Peter Ashy, Greenville SC; Karl Kachadoorian, Tryon NC 56.10%
2.21
2
1
Toni Sudock - Dave Sudock, Asheville NC 55.43%
1.66
3
2
Elizabeth Heard - Sally Molloy, Columbus GA 55.05%
1.24
4
3
Kathleen DeWoody - Pat Buchanan, Highlands NC 54.86%
1.05
5

Polly Bridges, Balsam NC; Nancy Lee Hoffmann, US 54.17%
0.84
6
4
Mary Lou Johnson - Margo Banks, Waynesville NC 51.26%
0.63

5
John Knight - Mary Knight, Montreat NC 50.93%

Sat Aft 50/100/300 Pairs - 16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1

Linda Curtis - Barry Curtis, Black Mountain NC 67.08%
1.97
2
2
1
Velma Bouxsein, Spruce Pine NC; Vivian Reedy, Burnsville NC 61.25%
1.47
3
3
2
Robert Cornell, Highlands NC; Judy Maner, Atlanta GA 60.42%
1.11
4


Laura Bennett, Boaz AL; Pamela Ford, Lecanto FL 56.67%
0.83
5
4

Keturah Paulk - Betty Fugate, Highlands NC 55.42%
0.91
6


Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA 55.00%
0.64
5

Ann Glover - John Glover, Charlotte NC 53.75%
0.64

3
John Tremblay - Nikki Marmo, Asheville NC 52.92%
0.48

4
Maryanne Kuhn - Roy Kuhn, Lake Lure NC 51.25%

Sunday Top of page

Sun Open Swiss Teams - 22 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
10.50
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Richard Brown, Easley SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Warren Roberts III, Flat Rock NC 102.00
7.88
2


John Mahoney - William Fritsch Jr - Kitty Smith - Jerry Wright, Kingsport TN 96.00
5.91
3


Eric Levy, Asheville NC; Patrick Collins - Emily Phillips, Hendersonville NC; Mary Hierl, Ashville NC 82.00
5.06
4
1

Barrie Watters, Asheville NC; Jack McNeese, Black Mountain NC; Linda Sherer, Columbus NC; Sally Jo Carter, Tryon NC 75.00
3.80
5
2
1
Samuel Murray - Cecil Hines, Highlands NC; Sally Molloy - Elizabeth Heard, Columbus GA 73.00
3.00
6


Andrew Garnett, St Petersburg FL; Virginia Gregory, Tampa FL; Tammy Pepper - Chris Moll, Lavonia GA 69.00
2.48
7/8


Richard Caser - Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC; Louise Caser, Hendersonvlle NC 66.00
2.85
7/8
3
2
Margaret Kort, Asheville NC; Jackie Carroll, Mills River NC; Lisa Hamilton, Arden NC; Jo Gilman, Hendersonville NC 66.00
2.13
4
3
Phyllis Adams, Lakeland FL; Jan Nielsen, Candler NC; Murray Selman - Arlene Selman, Bradenton FL 65.00
1.69
5
4
John Memory, Hendersonvl NC; Roger Newberry, Hendersonville NC; Richard Irey - William Layton, Brevard NC 58.00

Sun 0-300 Swiss Teams - 10 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1
1

Maureen Connolly, Lakemont GA; Sally Pecqueur, Clayton GA; Ralph Bornheim - Puddin Bornheim, Roswell GA 88.00
2.27
2


Heather Scarborough - Carey Scarborough - Roy Taylor - Janet Wright, Athens GA 85.00
1.82
3
2

Ed Euler - Gretchen Smith - Linda Strang, Asheville NC; Rosalie Phillips, Black Mountain NC 84.00
1.28
4


Jack Williams - Marily Young - Ronald Wingo, Columbus NC; Mary Ostheim, Tryon NC 68.00
1.79
3
1
Ann Glover - John Glover - Patricia Hines, Charlotte NC; Martha Hearn, Rock Hill SC 56.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page