A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
September 9-11, 2011

Waynesville NC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 194.0
Total number of players attending - 229
Total number of players winning masterpoints - 175
Total number of masterpoints won - 426.38
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Fri AM 299er Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1
1
Doug Hibshman, Asheville NC; Richard Silverstone, Weaverville NC66.10%
1.97
2
2
2
Fred Costin, Sarasota FL; Frank Mullen, Biltmore Lake NC63.64%
1.47
3


John Tremblay, Asheville NC; Jo Colina, Jupiter FL61.17%
1.11
4


Phil Reece, Winter Park FL; James Herren, Cullowhee NC60.42%
0.83
5


Joyce Geiger, Hiawassee GA; Pat Mosteller, Hayesville NC59.28%
0.62
6


David Seelbinder - Carol Lyons, Sarasota FL57.01%
1.13
3

Candace Dickinson, Leicester NC; Jagdish Somani, Morganton NC54.55%
0.84
4

Barbara Mayer - Val Johnson, Asheville NC54.17%
0.82
5
3
Sue Smith, Warne NC; Katherine Yost, Hiawassee GA53.98%
0.48
6

Lester Sealing Jr, Asheville NC; Ray Sanow, Weaverville NC52.65%
0.98

4
Patsy Lewellyn, Aiken SC; Shay Connors, Vero Beach FL51.14%
0.74

5
Yoshikazu Kinoshita, Tryon NC; Roger Clifton, Columbus NC50.19%

Fri AM Open Pairs
20.0 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Richard Maybin, Hendersonville NC; James Gumbert, Flat Rock NC68.29%
5.75
2


Barbara Heller, Decatur GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC68.06%
4.31
3
1

Larry Noyes, Topton NC; Lamar Sharp, Leesburg FL64.12%
3.24
4


Owen Lien, Flat Rock NC; Bob Heller, Decatur GA63.43%
2.43
5
2

Don Farver, Leicester NC; Kris Boswinkel, Asheville NC58.56%
1.82
6


George Dysart, Hendersonville NC; Jerry Tinsley, Brevard NC57.41%
2.00
3
1
Gene Luckey - Maureen Connolly, Lakemont GA53.70%
1.32
4/5
2/3
Dorris Sherman, Candler NC; Margaret Kort, Asheville NC52.31%
1.32
4/5
2/3
Carol Simpson, Etowah NC; Anthony Lindsay, Brevard NC52.31%
0.84
6
4
Charles Whitman, Abingdon VA; Gail Dalton, Bristol VA51.62%
0.83

5
James Mount, Sylva NC; Joseph Feraco, Clyde NC48.61%

Fri Aft Open Strat Pairs
18.0 Tables / Based on 32 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


James Gumbert, Flat Rock NC; Richard Maybin, Hendersonville NC68.51%
5.25
2


Owen Lien, Flat Rock NC; Barbara Heller, Decatur GA61.49%
3.94
3


Bob Heller, Decatur GA; Zachary Brescoll, Versailles KY60.34%
2.95
4


Martha McGhee, Maitland FL; Jane Formet, Orlando FL59.07%
2.95
5
1
1
Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC58.81%
1.66
6


Jerry Tinsley, Brevard NC; George Dysart, Hendersonville NC58.73%
2.21
2
2
Margaret Kort, Asheville NC; Dorris Sherman, Candler NC51.17%
1.66
3

Larry Noyes, Topton NC; Lamar Sharp, Leesburg FL50.94%
1.24
4

Jan Nielsen, Candler NC; Ernest Rosenau, Asheville NC50.03%
1.06
5
3
Lloyd Weinerman - Ed Euler, Asheville NC49.21%
0.79
6
4
Aubrey Biehn, Hendersonville NC; Eric Koopmann, Flat Rock NC49.07%

Fri Aft 299er Pairs
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1


John Tremblay, Asheville NC; Jo Colina, Jupiter FL63.07%
1.90
2
1
1
Patsy Lewellyn, Aiken SC; Shay Connors, Vero Beach FL61.36%
1.43
3
2
2
Gail Hug - Nancy Paul, Franklin NC59.85%
1.07
4
3
3
Sue Smith, Warne NC; Katherine Yost, Hiawassee GA57.95%
0.85
5
4

Nikki Marmo - Michele Heller, Asheville NC57.39%
0.61
6
5

Ray Sanow, Weaverville NC; Lester Sealing Jr, Asheville NC57.20%
0.57
6
4
Doug Hibshman, Asheville NC; Richard Silverstone, Weaverville NC57.01%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon Top of page

Sat AM Open Strat Pairs
19.5 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Maybin, Hendersonville NC68.33%
5.75
2
1

Nelson Brown, Jr - Dana Brown, Houston TX65.97%
4.31
3


Barbara Heller, Decatur GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC65.51%
3.24
4


Gayle Covey - Steven Devico, Hendersonville NC61.00%
2.43
5


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Rich Regan, Lyman SC59.28%
2.32
6
2
1
Lloyd Weinerman - Margaret Kort, Asheville NC59.03%
1.74
3
2
John Bremser - Jo Bremser, Fletcher NC55.09%
1.30
4

Aubrey Biehn - Kenneth Hahn, Hendersonville NC54.56%
0.98
5

Peter Mosheim - Bob Ward, Asheville NC53.94%
0.73
6

John Delappa - Gail Woodward, Waynesville NC52.08%
1.00

3
Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC47.56%
0.75

4
Patricia Sulecki, Maggie Valley NC; Joan Snow, Franklin NC46.30%

Sat AM 299er Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1
1
Andrea Kahn, Inman SC; Kathy Bartlett, Tryon NC67.42%
1.97
2


Joyce Geiger, Hiawassee GA; Pat Mosteller, Hayesville NC59.66%
1.47
3


George Bedell, Ashville NC; William Hawkins, Weaverville NC58.33%
1.57
4
2

Jane Headland - Ray Sanow, Weaverville NC57.58%
1.18
5
3
2
Annette Grimpe - Dot Goodwin, Rabun Gap GA56.63%
0.88
6
4
3
Victoria Jackson - A Thomas Jackson, Landrum SC56.44%
0.66
5

Lester Sealing Jr - Sandra Boozell, Asheville NC56.25%
0.61
6
4
Blaine Grindle, Weaverville NC; James Tobin, Asheville NC54.36%
0.46

5
Sue Smith, Warne NC; Sue Yost, Hiamwassee GA50.00%

Sat Aft Open Strat Pairs
18.0 Tables / Based on 31 Tables

MPsABCNamesScore
6.83
1
1

Nicholas Frost, Swannanoa NC; Leonard Ellis, Franklin NC62.22%
5.12
2


Barbara Heller, Decatur GA; Warren Roberts III, Flat Rock NC61.88%
3.84
3


Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Maybin, Hendersonville NC60.59%
2.88
4


Linda Sherer, Columbus NC; Sally Jo Carter, Tryon NC60.40%
2.16
5


Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer, Asheville NC60.35%
1.62
6


Barbara Bristol - James Crouse, Hendersonville NC60.15%
2.32
2

Jaime Villanueva, Greer SC; Wayne Goddard, Clemson SC58.58%
1.74
3

Don Farver, Leicester NC; Kris Boswinkel, Asheville NC55.39%
1.30
4

Peter Mosheim - Bob Ward, Asheville NC53.88%
0.86
5/6

Larry Noyes, Topton NC; Lamar Sharp, Leesburg FL53.84%
1.77
5/6
1
James Mount, Sylva NC; Rosa Reily, Cullowhee NC53.84%
1.33

2
Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC51.07%
1.00

3
Allison Hunt - H Hunt, Charlotte NC51.04%
0.78

4
Margaret Kort - Lloyd Weinerman, Asheville NC50.13%

Sat AM 299er Pairs
12.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1


David Keierleber, Flat Rock NC; Marsha Feldman, Hendersonville NC59.69%
1.81
2
1
1
Annette Grimpe - Dot Goodwin, Rabun Gap GA57.61%
1.31
3


J Pat Fourspring - Charles Williamson, Hendersonville NC57.21%
1.36
4
2
2
Susan Palmich, Young Harris GA; Deborah Foster, Hayesville NC57.19%
1.02
5
3

James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC56.52%
0.76
6
4

Margaret Cole - Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC55.98%
0.67
5

Ray Sanow - Jane Headland, Weaverville NC54.35%
0.72

3
Andrea Kahn, Inman SC; Kathy Bartlett, Tryon NC50.92%
0.54

4
Leslie Muranyi - Jane Muranyi, Hendersonville NC49.19%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

Sun 299er Swiss Teams
9 Tables

MPsABCNamesScore
2.88
1


Myron Mensh, St Augustine FL; Ellen Mensh, St. Augustine FL; Phil Reece, Winter Park FL; James Herren, Cullowhee NC95.00
2.57
2
1

Richard Silverstone, Weaverville NC; Doug Hibshman - Edward Osada - Catherine Osada, Asheville NC82.00
1.93
3
2

William Lambert Jr - Marsha Feldman, Hendersonville NC; David Keierleber, Flat Rock NC; Mary Heavey, Hendersonvlle NC77.00
1.45
4
3

Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC; Candace Dickinson, Leicester NC; Jagdish Somani, Morganton NC69.00

Sun Open Swiss Teams
21 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Hugh Hughes, Greenville SC96.00
7.50
2


Owen Lien - Warren Roberts III, Flat Rock NC; Bob Heller - Barbara Heller, Decatur GA85.00
5.63
3


Melissa Gumbert - James Gumbert, Flat Rock NC; Walt Murphy - Julie Murphy, Hendersonville NC82.00
4.22
4


Nelson Brown, Jr - Dana Brown, Houston TX; Steven Devico - Gayle Covey, Hendersonville NC79.00
5.06
5/6
1

Linda Sherer, Columbus NC; Sally Jo Carter - Donald Eifert, Tryon NC; Jacquelyn Caldwell, Spartanburg SC73.00
3.10
5/6


Eldon Clayman - Susan Clayman, Valdese NC; Dorene Drum - Norris Drum, Statesville NC73.00
2.50
7


Geo. Fred Williams III - Michael Waters - Brian Hingerty - Arlene Goldstine, Knoxville TN67.00
3.33
2/3

Kathryn Swaringen, Asheville NC; Leonard Ellis, Franklin NC; Bob Armstrong, Arden NC; Nicholas Frost, Swannanoa NC65.00
3.33
2/3

Duane Meeter - Margaret Meeter, Highlands NC; Elizabeth Heard - Sally Molloy, Columbus GA65.00
1.91
4/5

Stephen Wiesenfeld - Barbara Lehrer - Kris Boswinkel, Asheville NC; Don Farver, Leicester NC59.00
1.91
4/5

Jaime Villanueva, Greer SC; Wayne Goddard, Clemson SC; Owen Doster - Barbara Doster, Hendersonvlle NC59.00
3.00

1
Jack Williams - Marily Young, Columbus NC; Archie Hardy, Saluda NC; Charlotte Medeiros, Hendersonville NC52.00
2.25

2
Melanie Walt - Mary Feichter - Margo Banks, Waynesville NC; Carol Branand, Robbinsville NC51.00
1.69

3
Tommie Miller, Clermont FL; Rosa Reily, Cullowhee NC; Duane Banks Jr - Dixie Thompson, Waynesville NC; Vicki Anckner, Savannah GA48.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page