A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
October 2-4, 2009

Crossville TN, Fall Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 204.5
Total number of players attending - 214
Total number of players winning masterpoints - 188
Total number of masterpoints won - 763.04
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

Friday Aft Open Pairs
8.5 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1
1

Marge Chipman, Hendersonville TN; Barbara Cross, Crossville TN 63.20%
4.25
2
2
1
Elaine Wynn - Martha Ann Huggins, Knoxville TN 58.13%
3.19
3
3
2
Paul Lawrence - Christine Lawrence, Fairfield Glade TN 56.61%
2.39
4


Michael Pierce, Jamestown TN; Norman Coombs, Brookville IN 55.91%
1.79
5


James Davis - Charlotte Davis, Kokomo IN 55.85%
1.01
4

Sally Dickenson - Nancy Sibole, Hendersonville TN 55.55%
0.76
5

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN 50.60%
0.93

3
G Michael Morgan - Linda Morgan, Crossville TN 50.09%

Friday Aft 299er Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1
1
1
Peder Finnberg - Marian Finnberg, Crystal Lake IL 65.34%
1.89
2
2

Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA 64.58%
1.42
3
3
2
Bernie Vogel - Guy Bretl, Fairfield Glade TN 62.69%
1.06
4
4
3
Daniel Schimmel, Galltin TN; Dianne Schimmel, Gallatin TN 61.74%
0.80
5
5
4
Nancy Martin - Judith Johnson, Crossville TN 61.36%
0.60
6
6

Pat Whitaker - Betty Solomon, Chattanooga TN 54.55%
0.48

5
Thomas Williams, Fairfield Glade TN; Fran Williams, Crossville TN 53.03%

Friday Eve Open Pairs
12.0 Tables / Based on 24 Tables

MPs A B C Names Score
5.67
1


Michael Pierce, Jamestown TN; Norman Coombs, Brookville IN 67.36%
4.25
2
1

Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN 65.74%
3.19
3


Marc Leventhal, Franklin TN; Dot Blue, Nashville TN 61.34%
2.39
4


Charlotte Prow, Bowling Green KY; Elizabeth Ivey, Clarksville TN 58.56%
1.79
5


Janet Appel, Estill Spgs TN; Louise Fontecchio, Nashville TN 57.87%
1.35
6


James Davis - Charlotte Davis, Kokomo IN 56.48%
1.90
2

J Shaffer, Crossville TN; Linda King, Fairfield Glade TN 53.01%
1.42
3

Wayne O'Connor - Marilyn O'Connor, Dayton OH 51.62%
1.07
4

Ruthanne Richter, Crossville TN; Patricia Gibson, Owensboro KY 50.69%
0.83
5

Barbara Winzurk - Iris Daniel, Knoxville TN 49.07%
1.53

1
Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN 48.61%
1.15

2
Eleanor Meek - Mary Shelby, Crossville TN 47.69%

Friday Eve 299er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1

Marianne Porpora - Janetta Voiles, Crossville TN 62.80%
1.67
2


Peggy Grogan - Jerry Grogan, Dayton OH 62.20%
1.25
3


Larry Martin - E Harold Harris, Clarksville TN 58.93%
1.43
4
2

Margaret Anderton - Carolyn Lee Jernigan, Sparta TN 57.44%
0.70
5


Barbara Johnson-Dunbar - Ruth Hendricks, Crossville TN 56.25%
1.07
6
3

Karyl Asta - Henri Asta, Marietta GA 54.76%
1.45
4
1
Margaret Mason - James Mason, Crossville TN 52.98%
0.84
5/7
2/4
Peder Finnberg - Marian Finnberg, Crystal Lake IL 51.19%
0.84
5/7
2/4
Thomas Williams, Fairfield Glade TN; Fran Williams, Crossville TN 51.19%
0.84
5/7
2/4
Bob Breeding - Evalie Breeding, Sparta TN 51.19%
0.46

5
Bernie Vogel - Guy Bretl, Crossville TN 48.81%

Friday KOs Bracket 1
5 Tables

MPs Rank Names
10.79
1
Jody Plummer, Chattanooga TN; Joe Rickman, Maryville TN; Arthur Lowen - Elaine Said, Nashville TN
5.72
2
Gerri Anne Mason - Brian Mason, Crossville TN; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN

Friday KOs Bracket 2
7 Tables

MPs Rank Names
6.62
1
Bill Waters - Gwen Kyle - Thomas Timm, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN
3.51
2
John Olson - Robert Olson - Frances Grant, Crossville TN; Curtis Chase, Fairfield Glade TN

Saturday Top of page

Saturday A.M. Open Pairs
14.0 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1


Michael Pierce, Jamestown TN; Norman Coombs, Brookville IN 62.66%
3.94
2/3
1/2
1/2
Daniel Napierala - Mina Napierala, Crossville TN 58.65%
3.94
2/3
1/2
1/2
Ann Rees - Mary Andrews, Nashville TN 58.65%
2.53
4
3

Sally Dickenson - Nancy Sibole, Hendersonville TN 57.69%
1.90
5
4

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN 57.21%
1.42
6


Marc Leventhal, Franklin TN; Dot Blue, Nashville TN 56.41%
1.00
5

Charles Thornton - Rick Whitehead, Knoxville TN 54.49%
0.71
6

David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN 53.37%
1.00

3
Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN 48.40%
0.75

4
Patricia Faulkner - Carole McMullen, Knoxville TN 48.24%

Saturday A.M. 299er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1

Johanne Ardire, Crossville TN; Anneliese Jendretzke, Fairfield Glade TN 60.71%
1.67
2
2

Martha Cotter - Leonard Cotter, Lenoir City TN 57.74%
1.25
3
3

Jane Toland - Jane Jones, Knoxville TN 57.44%
0.94
4


Grayce Tyszko - Walter Tyszko, Fairfield Glade TN 56.55%
0.70
5


Barbara Johnson-Dunbar - Ruth Hendricks, Crossville TN 55.06%
1.28
6
4
1
John Brady - Marcel Bilodeau, Crossville TN 54.46%
0.60
5

Margaret Anderton - Carolyn Lee Jernigan, Sparta TN 53.57%
0.63
6/7

Joyce Feher, Signal Mt TN; Ray Feher, Signal Mountain TN 53.27%
0.40
6/7

Walter Zobel - Patty Campbell, Oak Ridge TN 53.27%
0.96

2
Carl Hubbard - Georgeanne Hubbard, Fairfield Glade TN 49.40%
0.72

3
Margaret Mason - James Mason, Crossville TN 48.21%
0.54

4
Bob Breeding - Evalie Breeding, Sparta TN 47.32%

Saturday Aft Open Pairs
10.0 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
6.17
1
1

Sally Dickenson - Nancy Sibole, Hendersonville TN 62.50%
4.63
2


Michael Pierce, Jamestown TN; Norman Coombs, Brookville IN 56.94%
3.47
3
2

Sandra Austin - Arie Buurman, Crossville TN 53.01%
2.60
4
3
1
Diane Stafford, Oliver Springs TN; Kitty Hopper, Knoxville TN 52.78%
1.95
5


Rebecca Barnes, Franklin TN; Carol Cox, Nashville TN 52.55%
1.46
6
4

George Hall - Ed Ballard, Maryville TN 52.08%
1.33
5
2
John Spitz - D Overly, Loudon TN 51.85%
1.00

3
Daniel Napierala - Mina Napierala, Crossville TN 51.62%
0.75

4
Bill Lee - Ruth Dwyer, Crossville TN 50.69%

Saturday Aft 299er Pairs
17.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.73
1
1
1
Jane Hartson, Crossville TN; Karen Boyer, Fairfield Glade TN 60.80%
2.05
2
2
2
Peder Finnberg - Marian Finnberg, Crystal Lake IL 60.61%
1.54
3


Larry Martin - E Harold Harris, Clarksville TN 59.66%
1.28
4
3
3
Carl Hubbard - Georgeanne Hubbard, Fairfield Glade TN 59.09%
0.96
5
4
4
James Mason - Margaret Mason, Crossville TN 58.90%
0.72
6
5

Leonard Cotter - Martha Cotter, Lenoir City TN 58.14%
0.80
6

Lynn Vogel - Lynn Smith, Knoxville TN 56.44%
0.50

5
Cetin Ozkaya - Nevin Ozkaya, Chattanooga TN 54.73%

Saturday Compact KOs
11 Tables

MPs Rank Names
7.28
1
Tommy Latham, White House TN; Ken Hoy, Maryville TN; Sara Leckie - Jo Anne Newby, Knoxville TN
5.10
2
Bob Pemberton - Lynda Pemberton, Somerset KY; David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN
3.28
3
Gerri Anne Mason - Brian Mason, Crossville TN; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN

Saturday Eve Open Pairs
7.0 Tables / Based on 12 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1
1

Phyllis Murray - Joe Murray, London KY 63.96%
2.75
2


Michael Pierce, Jamestown TN; Norman Coombs, Brookville IN 61.88%
2.06
3


Arthur Lowen - Elaine Said, Nashville TN 60.63%
1.55
4


Janet Appel, Estill Spgs TN; Louise Fontecchio, Nashville TN 58.54%
1.16
5


Rebecca Barnes, Franklin TN; Carol Cox, Nashville TN 58.13%
1.48
2

Marilyn O'Connor - Wayne O'Connor, Dayton OH 50.42%
1.11
3

J Shaffer, Crossville TN; Linda King, Fairfield Glade TN 49.79%

Saturday Eve 299er Pairs
5.0 Tables

MPs D E F Names Score
1.51
1
1
1
Peder Finnberg - Marian Finnberg, Crystal Lake IL 64.89%
1.13
2


Jerry Grogan - Peggy Grogan, Dayton OH 60.19%
1.00
3
2

Margaret Anderton - Carolyn Lee Jernigan, Sparta TN 55.78%
0.83
4
3
2
Charise Ovalle, Chattanooga TN; Nancy Fletcher, Hixson TN 53.95%

Sunday Top of page

Sunday 299er Swiss
7 Tables

MPs A B C Names Score
2.57
1


Lorine Lorino, Cleveland TN; Carol Walden, Morristown TN; Grayce Tyszko - Ruby Klingler, Fairfield Glade TN 76.00
2.14
2
1
1
Georgeanne Hubbard - Carl Hubbard, Fairfield Glade TN; Margaret Mason - James Mason, Crossville TN 74.00
1.61
3
2

John Orr - Joyce Orr, Fairfield Glade TN; Peder Finnberg - Marian Finnberg, Crystal Lake IL 73.00

Sunday Open Swiss
20 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
9.25
1


Michael Waters - Brooks McNeely, Knoxville TN; Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN 90.00
6.94
2


Elaine Said - Arthur Lowen, Nashville TN; Jody Plummer, Chattanooga TN; Joe Rickman, Maryville TN 82.00
5.20
3


Tommy Latham, White House TN; Sara Leckie - Jo Anne Newby, Knoxville TN; Ken Hoy, Maryville TN 81.00
3.90
4


Patrick Williams, Greenbrier TN; Dot Blue - Anne Erwin - Robert Erwin Jr, Nashville TN 80.00
3.08
5


Brian Mason - Gerri Anne Mason, Crossville TN; Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN; Norman Coombs, Brookville IN; Michael Pierce, Jamestown TN 74.00
4.64
6
1

Charles Thornton - Rick Whitehead, Knoxville TN; Helen Remsberg - Karen Brown, Loudon TN 72.00
3.48
7
2

Cetin Ozkaya - Nevin Ozkaya - Myra Reneau - Larry Reneau, Chattanooga TN 65.00
2.61
3

Bob Pemberton - Lynda Pemberton, Somerset KY; David Vine, Chattanooga TN; William Adams Jr, Hixson TN 64.00
2.83
4
1
Robert Williams - Brian Williams, Crab Orchard TN; Glenda Myers, Granville TN; Mary Neal, Crossville TN 62.00
2.12

2
Richard Shipp, Oak Ridge TN; Marsha Schradin, Lafollett TN; Diane Stafford, Oliver Springs TN; Kitty Hopper, Knoxville TN 61.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page